Araba conta yanması tamiri kaç para – Conta Yakan Araba Nasıl Anlaşılır?

Araba conta yanması tamiri kaç para – Conta Yakan Araba Nasıl Anlaşılır?
Yayınlama: 05.05.2023
240
A+
A-

Arabalarda hiç istenmeyen durumlar arasında conta yanması yer alır. Conta yanması beraberinde birçok masrafı da getirir. Birçok kullanıcı bu yüzden aracım conta yaktı, masrafım ne kadar tutar gibisinden araştırma yapar ve karşılarına çok farklı fiyatlar çıkar. Araç marka modeline göre conta yanması çok farklı fiyatlar da karşımıza çıkmaktadır.

Conta yanması durumunda ustaya veya servise gittiğinizde size direkt olarak net bir fiyat verilemez. İlk olarak motor açılır ve arızalı parçalar tespit edildikten sonra kullanıcıya net fiyat verilebilir. Fakat bazı araçlarda sadece üst kapak contası yanmıştır ve sadece bunun değişimi ile onarım tamamlanabilir. İşte bizde sadece üst kapak conta değişimi fiyatlarını paylaşacağız. Üst kapak da eğrilik varsa önce rektifiye atölyesine gider ve orda taşlama işlemi yapılır. Üst kapak taşlama işleminde ise alanın düzleşmesi sağlanır. Bu sayede conta tam olarak kapağı örtebilir ve bu şekilde işlem tamamlanır.

Conta yanması masrafı ne kadar?

Arabada conta yandıysa ve sadece üst kapak taşlaması ve conta değişimi ile sorun çözülüyorsa masrafınız normale göre az olacaktır.

Marka Model Conta Değişim Fiyatı
Tofaş conta yanması tamir fiyatı 1100₺ işçilik
Palio conta yanması fiyatı 1250₺ işçilik
Opel astra conta yanması fiyat 2000₺ işçilik
Broadway conta yanması maliyeti 1050₺ işçilik
Toyota Corolla conta yakması 1500₺ işçilik
Ford transit conta yanması 2500₺ işçilik
BMW f30 conta yakması 5500₺ işçilik
Renault 19 conta yakması 1050₺ işçilik
Peugeot partner conta yakması 1800₺ işçilik
Renault 9 broadway conta yakması 1100₺ işçilik
Kangoo conta yanması 1400₺ işçilik
Vectra b conta yakması 1200₺ işçilik
Citroen c4 conta yakması 2100₺ işçilik
Peugeot 106 conta yanması 1800₺ işçilik
Araba Conta Yakma Masrafı 2023

Motor Conta Yanması Belirtileri

Arabada motor contası yandı ise bunu anlamanın birçok yolu vardır. Araç sürücüsü de arabada olan tepkilerden de bunu çok rahat anlayacaktır.

Motor Conta Yanması Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır ?

  • Yağa su karıştırma
  • Çekiş düşüklüğü
  • Sabahları ilk çalışmada tekleme
  • Yakıt tüketiminde yükseliş
  • Egzozdan beyaz duman
  • Motor suyunda azalma

Motor Conta Değişimi Kaç Saat Sürer?

Aracınızda motor contası yandıysa bunun kaç saatte değişeceğini merak edersiniz. Eğer üst kapakta eğrilik varsa bu rektifiye edilmesi gerekir. Üst kapak sökülür ve rektifiye servisine gönderilir. Malzemenin geri gelmesi ve ustanın tekrar motoru toplaması 2 gün kadar sürebilir. Üst kapakta sorun yoksa ve sadece motor üst kapak contası değişecek ise bu iş ustanın bir gününü alabilmektedir.

Arabada conta yanması neden olur ?

Motor conta yanmasında en çok karşılaştığımız durumlardan birisi motorun hararet yapmasıdır. Motor suyu sızıntılarından ötürü motorda su kalmaz ve kullanıcı bu durumu fark etmezse motor hararet yapar ve conta yanması dediğimiz durum yaşanır. Bu yüzden araç sürücüleri sürekli olarak motor suyunu kontrol etmeli ve eksik olduğunda hemen tamamlamalıdır.

Conta yanması gibi kötü durumlar yaşandığında hemen bir ustaya veya servise gidilmeli ve onarım yapılmalıdır. Conta yanık şekilde araç kullanılmaya devam edilirse masraf daha da artacaktır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.